Komunikaty

Numer: 24
Data dodania: 24.08.2023

Pij wodę - nie tylko w czasie upałów


Przy tak wysokich temperaturach powietrza, z jakimi mamy do czynienia latem, ale także przez cały rok kluczowa jest troska o odpowiednie nawodnienie organizmu. Nie tylko ilość, ale też rodzaj płynów dostarczanych organizmowi, wybory, których dokonujemy mają niebagatelne znaczenie nie tylko w kontekście naszego zdrowia, ale i kondycji naszej planety. Kupowanie kolejnych zgrzewek wody pakowanej w plastikowe butelki to generowanie dużej ilości odpadów, które będą się rozkładać nawet setki lat. Dlatego Katowickie Wodociągi zachęcają do picia katowickiej kranówki – łatwo dostępnej, bezpiecznej dla każdego i smacznej. Wystarczy napełnić nią bidon i uzupełniać przez resztę dnia.

O tym, że odpowiednie nawodnienie to klucz do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, wie każdy. Ale nie każdy wie, co pić, by zachować zdrowie.

Zdrowie w cenie: nawodnienie

Woda to nie tylko budulec komórek, ale także termoregulator oraz środek transportu dla substancji odżywczych. Zbyt rzadkie sięganie po wodę może wywołać u nas zmęczenie, senność, utratę koncentracji, bóle mięśni i stawów czy wahania nastroju. Dotyczy to szczególnie dni upalnych - wówczas minimalne zapotrzebowanie na wodę dodatkowo wzrasta.

- Woda jest najlepszym sposobem na odpowiednie nawodnienie organizmu. Katowicka kranówka spełnia wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa, jest średniozmineralizowana, co oznacza, że może po nią sięgać każdy, zaś w naszych laboratoriach, w ramach stałej kontroli parametrów wody regulowanych przepisami, badany jest również jej smak, nad czym pieczę sprawują eksperci – „wodni sommelierzy”. Warto pamiętać, by przed wyjściem z domu zabrać ze sobą bidon czy butelkę wielorazowego użytku napełnioną katowicką kranówką, mieć ze sobą i uzupełniać przez cały dzień – przekonuje Marek Smółka ze stołecznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Numer: 23
Data dodania: 24.08.2023

Chłodzące wodne kurtyny pojawią się na ulicach miasta


Wodociągi Katowickie pomogą mieszkańcom w czasie upałów. Podobnie jak w poprzednich sezonach, Wodociągi Katowickie na prośbę mieszkańców będą wystawiały latem kurtyny wodne. Urządzenia będzie można spotkać w gorące dni w dziewięciu uczęszczanych punktach miasta. Przedsięwzięcie służy przede wszystkim bezpieczeństwu i poprawie komfortu przechodniów, niesie też dużą ulgę zwierzętom.
Numer: 22
Data dodania: 24.08.2023

Dni Otwarte 2023


Zapraszamy na Dni Otwarte katowickich wodociągów 4 września 2023 r. Otwieramy nasze bramy dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się ze specyfiką pracy naszej firmy, dowiedzieć się więcej o technologii uzdatniania wody, a poza tym dobrze się bawić. Na naszych gości czeka wiele atrakcji: zwiedzanie zakładu, prezentacja technologii ujmowania i uzdatniania wody, pokaz maszyn i urządzeń związanych z produkcją i dystrybucją wody pitnej, gry i zabawy dla dzieci związane z wodą i jej rolą w przyrodzie,"dmuchańce" itp, smaczne posiłki (food truck). Zapewniamy dojazd (ciuchcią) spod Katowickiego Centrum Kultury z przystankiem przy ul. Koralowej na Śródmieściu.
Numer: 21
Data dodania: 22.08.2023

Ósme miejsce w ogólnopolskim rankingu


Redakcja "Strefy Gospodarki" podsumowała kolejną, dwunastą edycję Ogólnopolskiego Rankingu Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji. w tym roku rywalizacja była wyjątkowo zacięta, gdyż krajowa czołówka firm wodociągowo-kanalizacyjnych zaprezentowała bardzo wyrównany poziom. Znalazło to przede wszystkim odzwierciedlenie na trzech pierwszych lokatach, na których uplasowało się aż sześć firm. Nasze przedsiębiorstwo utrzymało ubiegłoroczną, ósmą pozycję w rankingu.

Pełna tabela rankingowa oraz szersze prezentacje dostępne na stronie:
https://strefa-gospodarki.pl/2023/03/06/wodociagi-wysoki-standard-i-akceptowalne-ceny/
Numer: 20
Data dodania: 20.08.2023

Wolontariat


Przez cały sierpień we współpracy z Katowickim Instytutem Praw Człowieka nasze przedsiębiorstwo poprzez wolontariat włączało się w pomoc na rzecz dzieci z Ukrainy. Nasi pracownicy trzy razy w tygodniu opiekowali się dziećmi uchodźców przygotowując dla nich rozmaite zajęcia, gry i konkursy. W trakcie wolontariatu zorganizowaliśmy m.in. konkurs plastyczny, podczas którego dzieci w grupach zrobiły przepiękne prace zachęcające do picia wody prosto z kranu. Na koniec naszego wolontariatu zaprosiliśmy dzieci wraz z opiekunami do zwiedzenia naszych Katowickich Wodociągów. Dziękujemy za bezinteresowną pomoc w organizacji wycieczki Pani Oliwii, Pani Katerynie oraz Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej Trans-Connect.
Numer: 19
Data dodania: 17.08.2023

Sedes to nie kosz na śmieci, czyli czego nie powinniśmy wyrzucać do kanalizacji


Okres zimowy to czas wzmożonych prac służb Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach które otrzymują zgłoszenia o zatorach w sieci kanalizacyjnej. Wciąż wielu z nas zapomina, że toalety to nie miejsce, gdzie powinny trafiać resztki jedzenia czy odpady higieniczne. Co roku do stołecznej sieci kanalizacyjnej, mierzącej ponad 4100 km, trafiają przedmioty i substancje, jak tłuszcze, farby, nawilżane chusteczki, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Mogą one spowodować zatkanie wewnętrznej kanalizacji w budynku, a nawet doprowadzić do poważnej awarii, której usunięcie bywa nieprzyjemne i bardzo kosztowne. Bywa także, że cofające się ścieki, zalewają piwnice, ogród lub ulicę, powodując duże straty materialne i zanieczyszczenie środowiska.

Aby przeciwdziałać temu zjawisku, służby naszego przedsiębiorstwa każdego roku czyszczą ok. 800 km kanałów i ponad 30 tys. wpustów ulicznych, usuwając setki zatorów sieci. Dodatkowo od kilku lat prowadzimy kampanię edukacyjną pn. „Sedes to nie kosz na śmieci”, w ramach której przypominamy mieszkańcom, których substancji i przedmiotów nie powinni wyrzucać do toalet.